müze asist nedir

MÜZE ASİST NEDİR?

 

MüzeAsist; Kodar tarafından %100 yerli Ar-Ge çalışması sonucu müzeler için geliştirilmiş ve mobil platformlarda çalışan bir uygulamadır. Ugulamamız, kendisi için özel olarak tasarlanmış olan elektronik modül ile görsel, işitsel ve interaktivite temelli temassız etkileşim sağlamaktadır.

Her dilde görsel ve işitsel sunum yapılabilme ve interaktif çalışma sistemi ile müzeciliği son teknoloji ile uyumlu şekilde buluşturmayı hedeflemektedir. Bu sistem sayesinde ziyaretçiler, sadece eserlerin yakınında mobil cihazlar aracılığı ile onlar hakkında bilgi alabilecek ve geliştirilecek çeşitli senaryolar üzerinden eser ve bağlamı ile ilgili temasa geçebileceklerdir. Eserin ve müzenin tanıtımı için sosyal medya ve viral tanıtıma dayalı çalışmalar da içerik yönetimi sistemimiz içerisinde oluşturulmuştur.

Eser ile ziyaretçi arasındaki bu iletişim, müze gezintisini dikkat dağıtıcı her türlü etkiden uzak tutacak ve müzecilik içindeki güvenlik kuralları ile birlikte uygulanabilecek tek protokol olan Bluetooth ® Low Energy (BLE) Smart Hub teknolojisine dayanmaktadır.

YENİLİK

Sistem, mobil uygulama yoluyla müzeler için temassız konumlama teknolojisine dayanmaktadır.

Bu konumlama yapısı, eserlerin yakınlarına yerleştirilen elektronik cihazlarımızdan alınan bilgi doğrultusunda, mobil uygulamamızın ziyaretçiler tarafından yüklenmesi ya da kendilerine hazır olarak sunulmasıyla bilginin görsel / işitsel olarak kullanıcılara aktarılması prensibi üzerine çalışmaktadır.

Bu sayede uygulama kullanıcıları, kendilerine önceden hazırlanan sesli tur programları gibi statik yapılardan akıllı cihazlar üzerinde esnek ve çok farklı fonksiyonları da kendilerine sağlayabilecek kullanışlı bir yapıya geçmiş olacaklardır. Bu yenilikler, Bluetooth® Smart Ready teknolojisi ile birleşip kesintisiz ve temassız bir deneyim yaşatacaktır.

MüzeAsist uygulamasının her dil seçeneği olabileceği gibi, müze içerikleri, ses ve görsel verilerin de dinamik olarak güncellenmesi kolaydır ve isteğe bağlı olarak oyunlaştırma teknikleri ile akılda kalıcılığının da arttırılabilmesi mobil uygulamamız içinde mümkündür.

Müze Asist - Sesli Sanal Müze Rehberi

Müzeasist

Müzeasist mobile uygulumamızı AppStore veya Play Store dan indirebilirsiniz